Nagrody
--------------------------------------------------------------------------------
Euro-Śródziemnomorska Nagroda w Dziedzinie Dialogu Międzykulturowego (Euro-Mediterranean Award for the Dialogue Between Cultures) jest formą wyróżnienia przez Fundację osób i organizacji szczególnie zasłużonych w promowaniu dialogu w rejonie euro-śródziemnomorskim. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Fondazione Mediterraneo. Zgłaszani kandydaci muszą pochodzić z krajów Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego. Wyjątkową uwagą są obdarzane osoby i organizacje, które współpracują z młodzieżą. Nagroda ta przyznawana jest co roku w ramach działań w sferze kultury, sztuki, mediów, architektury, kina, spraw społecznych, literatury itp.
Każdego roku ogłaszany jest temat konkursu:
2006 - Wzajemny szacunek ludzi różnych religii i wyznań - Laureatem został klasztor w Syrii - Deir Mar Musa Al Habachi (patrz Komunikat 8/2006)
2007 - Mężczyźni i kobiety ramię w ramię na rzecz równości płci - nagrodę przyznano ex aequo pani Rodi Kratsa-Tsagaropoulou i panu Janowi Willems
2008 - Dialog między kulturami poprzez sztukę - nagrodę otrzymała Rima Maroun
Młoda libańska fotograficzka jest autorką cyklu Murmures [Szepty], składającego się z 14 wielkoformatowych zdjęć pokazujących dzieci zwrócone twarzą do ściany, zainspirowanego problemami w rejonie Bliskiego Wschodu, a szczególnie konfliktem libańsko-izraelskim z 2006 r. Niepokazujące twarzy dzieci zdjęcia stają się symbolem uniwersalnego cierpienia wynikającego z brutalności wojny, która może zdarzyć się wszędzie.
Jeśli próbuje stworzyć dzieło artystyczne to dlatego, że jestem przekonana, że Sztuka domaga się prawdziwego dialogu, prawdziwego słuchania i prawdziwego dzielenia się, mówi artystka.
Więcej informacji
2009 - Dialog międzykulturowy na rzecz pokoju i współistnienia - nagrodę otrzymała organizacja "Combatants for Peace"
Organizacja Combatants for Peace została założona w 2005 r. przez żołnierzy izraelskich i milicjantów palestyńskich, którzy postanowili złożyć broń. Działają w różnych miejscach Zachodniego Brzegu Jordanu, w trzech dwunarodowych grupach stanowiących przykład partnerstwa izraelsko-palestyńskiego, które jest bazą różnorakich działań na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia (spotkania, pokojowe marsze, wydarzenia publiczne, etc.).Organizacja Combatants for Peace jest ruchem społecznym założonym w 2005 r. przez byłych żołnierzy izraelskich i milicjantów palestyńskich, którzy po latach oglądania siebie nawzajem przez celowniki karabinów postanowili złożyć broń i promować rozwiązywanie konfliktów bez użycia przemocy.
„Wierzymy, że tylko połączywszy siły będziemy mogli zatrzymać cykl przemocy, rozlew krwi oraz okupację i opresję ludności palestyńskiej. Nie wierzymy już, że można rozwiązać konflikt między dwoma narodami używając przemocy. Dlatego też oświadczamy, że odmawiamy dalszego udziału w dalszym rozlewie krwi”, podkreślają Raed Hadar i Avner Wishnitzer, palestyński i izraelski koordynatorzy ruchu.
Działają w różnych miejscach Zachodniego Brzegu Jordanu, w trzech dwunarodowych grupach stanowiących przykład partnerstwa izraelsko-palestyńskiego, które jest bazą różnorakich działań na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia (spotkania, pokojowe marsze, wydarzenia publiczne, etc.).
Strona organizacji
Specjalne wyróżnienie zostało przyznane History in Action Project Team (Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Serbia), grupie 55 międzynarodowych i międzyetnicznych historyków i uczących historii z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Serbii, którym udało się pokonać podziały etniczne, religijne i językowe tworząc wspólny podręcznik historii regionu.
Wyróżnienia przyznane zostały także organizacjom: Israeli Committee Against House Demolitions (Izrael), Israel Women’s Network (Izrael) oraz Parents Circle Families Forum (Izrael i Palestyna).
Więcej informacji na temat Nagrody 2009:
2010 - Dialog międzykulturowy na rzecz równowagi ekologicznej
Działania o charakterze międzykulturowym są ważnym elementem dyskusji nt. współczesnych wyzwań w dziedzinie środowiska i mogą znacząco przyczyniać się do znalezienia wspólnych rozwiązań i kreowania nowych sposobów myślenia. Rozwój w dziedzinie kultury jest silnie powiązany z interakcjami pomiędzy środowiskiem naturalnym a społecznościami w nim mieszkającymi. Warunki ekologiczne wpływają znacząco na stabilność społeczną. Z drugiej strony czynniki kulturowe mają wpływ na zachowanie konsumentów i wartości obywatelskie związane z ochroną środowiska.
Tematyka edycji 2010 Nagrody została powiązana z Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej ONZ, Milenijnymi Celami Rozwoju ONZ jak również z Porozumieniem Kopenhaskim oraz Konwencją UNESCO o Różnorodności Kulturowej.
Laureatem 5. edycji nagrody została organizacja ECOPEACE Friends of the Earth Middle East (izraelsko-palestynsko-jordanska). Jest to organizacja wyjątkowa, której celem jest promocja wspólnego działania na rzecz dziedzictwa środowiska naturalnego w regionie. Jej wysiłki zmierzają do propagowania zrównoważonego rozwoju oraz tworzenia odpowiednich warunków dla długotrwałego pokoju na Bliskim Wschodzie. FoEME posiada biura w Ammamie, Betlejem i Tel-Avivie. Jest członkiem największej "zielonej" organizacji na świecie - Earth International.
FoEME jest organizacją wspierającą wysiłki na rzecz środowiska, prowadzącą transgraniczne projekty badawcze oraz publikującą wspólne raporty i stanowiska. Działa również aktywnie na rzecz dialogu. Wszystkie projekty prowadzone przez FoEME angażują młodzież, dorosłych, badaczy, przedstawicieli władz lokalnych z Izraela, Jordanii i Palestyny w pracy nad tworzenie platformy dialogu promującej równowagę ekologiczną i pokój w regionie. Dyrektorzy FoEME zostali uhonorowani przez magazyn Time tytułem Bohatera Ekologii 2008. Organizacja otrzymała także nagrodę UNDP/UNEP SEED w 2008, a w 2009 otrzymała prestiżową nagrodę Jeff Skoll Award za pracą na rzecz społecznej przedsiębiorczości.
Więcej o organizacji
2011 - Dialog na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i wolności
W odpowiedzi na wydarzenia ostatnich miesięcy w Afryce Północnej temat konkursu brzmi „Dialog na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i wolności”. Fundacja chciałaby uhonorować inicjatywy poświęcone budowaniu wartości i praktyk demokratycznych poprzez podejście międzykulturowe. Nagrodzone będą działania wspierające walkę o wolność, demokrację, prawa człowieka i kwestie obywatelskie.
Zgłaszani kandydaci powinny być zaangażowane w promocję uniwersalnych wartości wolności, demokracji i spraw obywatelskich, ich działania powinny reprezentować podejście międzykulturowe, szacunek dla różnorodności społecznej i kulturowej oraz odbywać się w różnych społecznościach (lokalnych, narodowych, międzynarodowych).
Kandydatami do nagrody mogą być osoby indywidualne organizacje pochodzące z jednego z 43 państw Unii dla Śródziemnomorza lub państw-obserwatorów (Libia i Sudan). Ze względu na specjalną uwagę, jaką Fundacja im. A. Lindh poświęca młodzieży, kobietom i migrantom, kandydaci działający na rzecz tych grup będą szczególnie mile widziani.
Selekcja laureata odbywa się przy udziale koordynatorów narodowych oraz członków sieci. W pierwszym etapie 5 finalistów wybierają koordynatorzy sieci narodowych. W drugim etapie w systemie on-line głosują członkowie sieci narodowych. Aby zapewnić równowagę pomiędzy poszczególnym sieciami narodowymi kandydat, który uzyska najwięcej głosów wśród członków danej sieci będzie traktowany jako kandydat tej sieci do Nagrody.
W 2011 roku przewodnictwo w jury Nagrody mają koordynatorzy Polski, Francji, Rumunii i Danii, Egiptu, Tunezji i Palestyny. W jury zasiada także dyrektor wykonawczy Fundacji im. A. Lindh oraz przedstawiciel Fondazione Mediterraneo.
Więcej
2012 - Młodzież na rzecz zmiany, sprawiedliwości społecznej i wspólnego rozwoju
W związku z powyższym Fudacja pragnie uhonorować lokalne, regionalne lub narodowe inicjatywy wspierające rozwój oparty na wymienionych wartościach oraz podejściu międzykulturowemu.
Kandydaci (organizacje lub osoby indywidualne) powinny:
- być zaagażowani w działania promujące społeczną sprawiedliwość i wspólny rozwój w regionie,
- działać na podstawie podejścia międzykulturowego, opartego o wzajemny szacunek pomiędzy osobami różnego pochodzenia,
- pracować z różnymi społecznościami na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym, traktując różnorodność społeczną i kulturową jako bogactwo i zasób oraz wzmacniając praktyki demokratyczne i proces odpowiedzialności przed obywatelami.
W 2012 przewodnictwo przyznawaniu Nagrody ma jury składające się z koordynatorów sieci Fundaji w następujących państwach: Irlandia, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Turcja, Algieria, Jordania oraz dyrektora wykonawczego Fundacji i przedstawiciela Fondazione Mediterraneo (wpółorganizator nagrody).
Termin przedkładania kandydatur: 30 lipca 2012.
(Należy złożyć CV kandydata (max 3 strony) oraz przykłady działań kandydata)
Więcej
Glosowanie nad kandydaturami
Głosowanie potrwa do 23 października 2012 (godz. 16.00 czasu egipskiego, GMT+2)
Głosuj
Laureat edycji 2012
Członkowie narodowych sieci Fundacji im. A. Lindh wybrali zwycięzcę VII edycji Nagrody Fundacji im. A. Lindh w dziedzinie dialogu międzykulturowego. W roku 2012 tematem przewodnim konkursu była „Młodzież na rzecz zmiany, społecznej sprawiedliwości i wspólnego rozwoju”. Nagrodę otrzymał włoski teatr Teatro Valle Occupato. Po raz pierwszy organizacja z południa Europy otrzymała nagrodę za walkę o tworzenie sztuki, kultury i wiedzy jako doświadczenia aktywnego i osobistego.
Więcej
2013 - Migranci - ambasorzy wzjamengo zrozumienia
Fundacja pragnie nagrodzić organizatorów inicjatyw związanych z integracją migrantów i promocją ich praw poprzez podejście międzykulturowe, działań angażujących migrantów jako grup docelowych oraz facylitatorów dialogu międzykulturowego. Kandydatów mogą przedstawiać członkowie sieci narodowych Fundacji im. A. Lindh. Mogą nimi być osoby indywidualne lub organizacje, będący obywatelami lub rezydentami krajów Unii dla Śródziemnomorza lub państw-obserwatorów (Libia, Sudan). W aplikacji powinno się znaleźć CV kandydata podkreślające jego dokonania w zakresie określonym w temacie tegorocznej edycji nagrody, w przeciągu ostatnich 3 lat, oraz przykład działań kandydata (np. opis projektu, dokumentacja).
Kandydaci do nagrody powinni:
- Być zaangażowani w działania związane z problematyką migracji w regionie;
- Korzystać z podejścia międzykulturowego, opartego o wzajemny szacunek pomiędzy ludźmi różnego pochodzenia;
- Pracować z różnymi społecznościami na poziomie lokalnym, narodowymi i międzynarodowym, uznając za wartość różnorodność kulturową i społeczną i wzmacniając działania demokratyczne i odpowiedzialność wobec obywateli.
Termin przedkładania nominacji mija 10 września 2013 r. Krótka lista, stworzona na podstawie nominacji członków sieci, wspólnie przez koordynatorów narodowych będzie gotowa do końca września 2013 r. Do 20 października 2013 r. członkowie sieci narodowych będą mogli głosować na wybrane kandydatury. Zwycięzca zostanie ogłoszony na początku listopada 2013 r. Nagroda nie ma charakteru finansowego – jest nią statuetka przyznawana podczas uroczystej ceremonii a zwycięzca będzie mógł odwiedzić narodowe sieci Fundacji korzystając ze wsparcia Fundacji.
Więcej
Laureat 2013
Strona organizacji
Szczegółowe informacje na temat Nagrody:
http://www.euromedalex.org/resources/awards/euromed-award
Euro-Śródziemnomorska Nagroda Dziennikarska w Dziedzinie Różnorodności Kulturowej (Euro-Med Journalist Prize for Cultural Diversity ) jest wyróżnieniem przyznawanym dziennikarzom za szczególne działania zmierzające do wspierania różnorodności kulturowej. Konkurs jest organizowany wraz z Międzynarodową Federacją Dziennikarzy (International Federation of Journalists), a jego celem jest zachęcanie dziennikarzy do aktywnego udziału w dialogu międzykulturowym oraz propagowaniu wiedzy na temat różnorodności kulturowej.
W edycji 2006/2007 nagrody przyznano:
- Mahitab Abdel Raouf (25 lat, Egipt) za artykuł "Les indesirables"
- Annalisa Monfreda (28 lat, Włochy) za artykuł "The Free Song of the Arberesh"
- Hugues Dorzee (34 lata, Belgia) za artykuł "Ataturk's Turkey, Devout Republic"
- Yoav Stern (33 lata, Izrael) za artykuł "All in the Family in Umm al-Fahm
Zapoznaj się z nagrodzonymi pracami
W edycji 2007/2008 nagrody przyznano:
- Gedeon Levy (Izrael) za artykuł „The Children of 5767"
- Jamila Zekhnini (Belgia) za serię artykułów "MusulWomen"
- Uros Skerl (Słowenia) za artykuł „Why wait for another masacre?"
- Verichan Ziglioglu (Turcja) za serię artykułów "Arts and Dialogue in Turkey"
W edycji 2007/2008 specjalne wyróżnienia przyznano:
- Naddia Al Awady (Egipt) za artykuł „Inside the Palestinian resistance mouvement"
- Valentino Stefano (Włochy) za artykuł "Cosmopolitan Pyla: Where Cyprus is already re-unified".
Zapoznaj się z nagrodzonymi pracami
W 2009 r. przyznano następujące nagrody:
- kategoria prasa: Ethar El-Katatney (Egipt) za "Identity Crisis" (Kryzys tożsamości) w Egypt Today
- kategoria radio: Chine Labbé (Francja) za “Practicing and producing law in the Palestinian territories: An ongoing battle” (Praktykowanie i tworzenie prawa na terytoriach palestyńskich) w Radio France Culturek
- kategoria telewizja: Ennio Remondino (Włochy) za "The people of the Ark" (Ludzie Ark" w Mediterraneo Program (Rai TV) oraz Martin Trax za "Istanbul: Truth, fear and Hope" (Istambuł: prawda, strach i nadzieja) w ORF
- kategoria raport z konfliktu: Alberto Arce (Hiszpania) za "Gaza Under Fire" (Gaza w ogniu) w El Mundo oraz Lisa Goldman (Izrael) za "Gaza from a distance: What Israelis wanted to know about the war" (Gaza z oddali: co Izraelczycy chcieli wiedzieć o wojnie) w Columbia Journalism Review
Zapoznaj się z nagrodzonymi pracami
Jean Daniel (francuski pisarz, dziennikarz i założyciel pisma "Le Novel Observateur") został nagrodzony za całokształ swej pracy na rzecz regionu eurośródziemnomorskiego. Mona El Tahawy (Egipcjanka, dziennikarka i liderka opinii na poziomie międzynarodowym) otrzymała nagrodę za wyjątkowe zaangażowanie profesjonalne.
Pozostali laureaci to:
- kategoria prasa: Sarfraz Manzoor (Wielka Brytania) za ‘My Month of Being Jewish’ (Mój miesiac bycia Żydem) opublikowany w The Guardian
- kategoria audiowizualna: Pierre Mari (Francja) za ‘Female Emigration’ (Emigracja kobiet) w Radio Kantara oraz Ali Gohine (Egipt) za ‘Illegal Migration’ (Nielegalna migracja) w Nile Television Network
- kategoria media online: Dalia Ziada (Egipt) za ‘Unveiling the minds of Young Muslim Women’ (Odkrywania umysłów młodych muzułmanek) w Bikya Masr
- kategoria dziedzictwo kulturowe: Yizhar Beer (Izrael) za ‘The city and the dogs’ (Miasto i psy) w The Huffington Post
Wysoki Przedstawiciel ds. Współpracy Między Cywilizacjami ONZRuszyła kolejna edycja nagrody dziennikarskiej, przyznawanej przez Fundację im. A. Lindh we współpracy z COPEAM (Stałą Konferencją Śródziemnomorskich Operatorów Audiowizualnych), Przymierzem Cywilizacji ONZ (UN Alliance of Civilizations), Komisją Europejską oraz programami telewizyjnymi Al-Arabiya News Channel i Euronews.
Do 15 lipca 2011 można zgłaszać artykuły prasowe (wydane drukiem bądź online) oraz audycje radiowe i telewizyjne, poświęcone szeroko rozumianym kwestiom różnorodności kulturowej i dialogu międzykulturowego w regionie eurośródziemnomorskim, od problemów mniejszości, migracji, integracji po kwestie związane z religią i tradycjami kulturowymi. Celem nagrody jest wyróżnienie tych prac dziennikarskich, które przyczyniają sie do lepszego zrozumienia zróżnicowania regionu i promocji pozytywnej roli dziennikarzy w dostarczaniu zrównoważonej i dokładnej informacji o regionie.
W odpowiedzi na historyczne wydarzenia "wiosny arabskiej" Fundacja pragnie w tym roku szczególnie uhonorować prace związane z tematem "Rola społeczeństwa obywatelskiego w zmianie społecznej" (The role of civil society in social change).
Oficjalne otwarcie konkursu na rok 2011 nastąpiło 6 kwietnia 2011, podczas Arab-West Media Dialogue Forum w Kairze. W inauguracji udział wzięli Amre Moussa (Sekretarz Generalny Ligii Arabskiej), André Azoulay (Prezydent Fundacji im. A. Lindh), Jorge Sampaio (Wysoki Przedstawiciel ds. Współpracy Między Cywilizacjami ONZ) oraz ponad 150 przedstawicieli mediów i ekspertów.
Więcej informacji
Edycja 2012
Międzynarodowe jury, kierowane przez Edgara Morina ogłosiło także pięciu zwycięzców w następujących kategoriach:
- Prasa: Mona Abouissa z Egiptu za artykuł ''Les Choristes d'Allah'' w Le Monde Diplomatique.
Czytaj
- Nowe media: Haggai Matar z Izraela za tekst ''The Wall: 10 Years On'' w 972mag.com i Sophie Chamas z Libanu za tekst ''Ani Mi Levanon: Smiling Through Hebrew Class" w Mashallahnews.com.
- Radio: Sakr Al Makhadhi z Wielkiej Brytanii za audycję ''Understanding Syria" w BBC Radio 2.
- Telewizja: Jaume Bartroli, Ramon Valles, i Silvia Paoro z Hiszpani za program ''Where Are You From?'' w Televisio De Catalunya 3. Szczególne wyróżnienie przyznano Karimowi El Shenaoui za program‘’Salafi’’ w BBC Arabic.
- Kategoria specjalna "Rola obywateli i społeczeństwa obywatelskiego w budowaniu demokratycznych i pluralistycznych społeczeństw": Francesca Caferri z Włoch za artykuł ''The Paradise at Women's Feet'' w La Repubblica i Mondadori.
W tym roku Nagroda stała się odpowiedzią na rozpowszechniany w Internecie prowokacyjny film o proroku Mahomecie. Honoruje bowiem dziennikarstwo międzykulturowe, które promuje międzykulturowe zrozumienie w regionie. Prezydent Fundacji im. A. Lindh, Andre Azoulay powiedział "Ta nagroda będzie wyróżniać dziennikarzy z północy i południa regionu śródziemnomorskiego, którzy zbliżają oba brzegi Morza Śródziemnego do siebie dzięki podjęcia ryzyka mówienia prawdy. Ta prawda stanowi mapę drogową działań Fundacji im. A. Lindh".
VI edycja nagrody zgromadziła ponad 200 gości i kandydatów i została zorganizowana we współpracy z Allianz Cultural Foundation, Goethe Institute, ZAK, w kooperacji medialnej z Deutsche Welle, Reporters Without Borders i COPEAM.
Więcej
Edycja 2013
Dwa z pięciu przyznanych wyróżnień uhonorowały dziennikarzy poświęcających czas Syrii. W kategorii prasa nagroda przypadła libańskiej dziennikarce Ranii Abouzeid za opublikowany w The New Yorker artykuł “A Black Flag and a Cup of Coffee in Raqqa” [Czarna flaga i kubek kawy w Raqce]. Specjalne wyróżnienie przyznano Syryjce, Basmie Atassi za „Drawing hope in Syria” [Rysując nadzieję w Syrii] przedstawiony w anglojęzycznej Al Jazeerze. Międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znanego dziennikarza telewizyjnego Tima Sebastiana, podkreślało znaczenie pisania o Syrii w obecnej sytuacji i chwaliło odwagę tych dziennikarzy, którzy z narażeniem życia kontynuują przedstawianie realiów życia i wojny w Syrii. Prezydent Fundacji im. A. Lindh, powiedział podczas ceremonii, że nie ma przyszłości dla region eurośródziemnomorskiego bez wolnej i demokratycznej Syrii. Dodał także, że Fundacja pragnie wspierać syryjskie społeczeństwo obywatelskie i jego organizacje pozarządowe.
- Prasa: Rania Abouzeid (Liban) za artykuł “A Black Flag and a Cup of Coffee in Raqqa” [Czarna flaga i kubek kawy w Raqce] w The New Yorker. Specjalne wyróżnienie dla Basmy Atassi za artykuł „Drawing hope in Syria” [Rysując nadzieję w Syrii] w Al Jazeera English.
- Radio: Hayam Hassan (Palestyna) za audycję „Slavery in Mauritania” [Niewolnictwo w Mauretanii] przedstawioną w BBC
- Telewizja: Leila Ghandi (Maroko) za program „Leila Ghandi in Palestine” [Leila Ghandi w Palestynie] w 2M TV.
- Nowe media: Sout El Shabab/La voix des jeunes (Francja). Specjalne wyróżnienie dla Mairav Zonszein (Izrael).
Więcej
Dziennikarska Nagroda im. A. Lindh została ustanowiona w 2006 r. i jest przyznawana we współpracy z COPEAM, Komisją Europejską i Allianz Foundation.
Szczegółowe informacje na temat Nagrody:
http://www.euromedalex.org/journalist-award